Kolejne super autobusy w Legnicy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało (11 maja 2018) dwa najnowsze i najnowocześniejsze autobusy marki Solaris Urbino 15, spełniające normę ekologiczną Euro VI. Kupiło je miasto w ramach projektu unijnego.

Do tych 15-metrowych autobusów, które wkrótce wyjadą na miasto i dwóch eksploatowanych już od stycznia (Urbino 12), jesienią dołączą jeszcze cztery o napędzie hybrydowym, szczególnie przyjaznym środowisku.

Miasto systematycznie wzbogaca i odmładza naszą flotę – mówi prezes MPK Zdzisław Bakinowski. – Obecnie wozimy pasażerów 64 autobusami, a już 28 spośród nich posiada najwyższą normę czystości spalin Euro V i VI. W nowych pojazdach działają systemy biletomatów, umożliwiające bezgotówkową zapłatę za przejazd kartą zbliżeniową. Jednocześnie w terminalach tych można tradycyjnie kasować bilety. Jesteśmy trzecim miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie – podkreśla prezes.

Autobusy są niskopodłogowe, klimatyzowane w całej wewnętrznej przestrzeni, przyjazne pasażerom i osobom niepełnosprawnym. Posiadają m.in. autokomputer, WiFi i ładowarki USB, monitoring wewnętrzny (4 kamery) i zewnętrzny (2 kamery), oświetlenie ledowe, system kontroli ciśnienia w oponach, rampę do wjazdu wózków inwalidzkich. Wyposażone są również w dodatkowy wyświetlacz z numerem linii dla osób niedowidzących, przyciski dla pasażerów opisane alfabetem Braille’a oraz wewnętrzny i zewnętrzny system zapowiedzi głosowych. Są bezpieczne, co zapewnia m.in. kurtynowy czujnik nad drzwiami, który nie pozwoli im się zamknąć, gdy przechodzi lub stoi w nich pasażer.

Osiem nowoczesnych autobusów dla MPK miasto kupiło w ramach projektu unijnego. Inwestycję uzupełnia pięć tablic dynamicznej informacji przystankowej (DIP).

Dofinansowanie na zakup autobusów w wysokości ok. 8,3 mln zł Legnica zdobyła w ramach projektu wdrażania strategii niskoemisyjnych w transporcie. Całkowita wartość projektu przekracza 12 mln zł.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy