Kolędy i pastorałki w miejskim autobusie

19 grudnia, między godziną 11.00 a 14.00, autobus miejski linii nr „6” wypełniła świąteczna atmosfera. Chór POCO APOCO ze Szkoły Podstawowej Nr 16, pod kierunkiem Pani Moniki Szczerbińskiej – Walach śpiewał kolędy i pastorałki, za kierownicą siedział Mikołaj a pasażerowie byli częstowani słodkościami.

W wielu polskich domach nadal pielęgnowany jest zwyczaj śpiewania kolęd w okresie Bożego Narodzenia. Kolęda – pierwotnie – radosna pieśń noworoczna, „przywędrowała” do Polski w XV wieku. Pastorałki natomiast, to tzw. kolędy „domowe”, przeznaczone do śpiewania poza kościołem. Mają polski rodowód. Zawierają opisy polskiego krajobrazu, polskie imiona pasterzy, polskie potrawy, polski strój, język gwarowy. Pastorałki, śpiewane na melodie poloneza, mazurka, oberka, kujawiaka czy krakowiaka, w okresach zaborów dla wielu pokoleń były symbolem narodowym, ostoją polskości i zachowania ducha narodowego.

Wielu pasażerów dzielnie wspierało młodzież w kolędowaniu. Niektórym łezka się zakręciła w oku na wspomnienia, które przywołał wspólny śpiew. Mamy nadzieję, że miło się podróżowało mieszkańcom Legnicy, tak tym wyznania chrześcijańskiego, jak i innych wyznań. Obcokrajowcy z rozmysłem wybierający Polskę na swoją nową ojczyznę lubią nasze tradycje i chętnie przyjmują je za swoje.Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy