Super autobusy dla legniczan

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało 24 stycznia dwa najnowsze i najnowocześniejsze autobusy marki Solaris, spełniające normę ekologiczną Euro VI. Kupiło je miasto w ramach projektu unijnego.

Do tych 12-metrowych autobusów, które wkrótce wyjadą na miasto, wiosną dołączą kolejne dwa Solarisy klasy mega (15 m), a jesienią – cztery o napędzie hybrydowym.

- Bardzo się cieszę, że zasiądę za kierownicą tego naszpikowanego elektroniką, bezpiecznego autobusu. To wielka frajda i wyróżnienie – mówi kierowca Marcin Płotka, którego ojciec Ireneusz także będzie kierowcą nowego autobusu. Obaj kierowcy zostali w ten sposób nagrodzeni za bardzo dobrą pracę.

- Miasto systematycznie odmładza naszą flotę – mówi prezes Zdzisław Bakinowski. – Obecnie wozimy pasażerów 64 autobusami, z których 20 posiada najwyższą normę czystości spalin Euro VI.

Autobusy są niskopodłogowe, klimatyzowane, przyjazne pasażerom i osobom niepełnosprawnym. Posiadają m.in. autokomputer, WiFi i USB, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, oświetlenie ledowe, system kontroli ciśnienia w oponach. Nowością jest kurtynowy czujnik nad drzwiami, który nie pozwoli im się zamknąć, gdy przechodzi lub stoi w nich pasażer. W pojazdach są zamontowane biletomaty, w których wkrótce będzie można zapłacić za przejazd kartą płatniczą.

Osiem nowoczesnych autobusów dla MPK miasto kupiło w ramach projektu unijnego. Inwestycję uzupełnia pięć tablic dynamicznej informacji przystankowej (DIP), które w tym roku staną wzdłuż alei Piłsudskiego.

Dofinansowanie na zakup autobusów w wysokości ok. 8,3 mln zł Legnica zdobyła w ramach projektu wdrażania strategii niskoemisyjnych w transporcie. Całkowita wartość projektu przekracza 12 mln zł.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy